
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Gender | Male |
| Connector Type | Shrouded |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Mating Post Length | 7 mm |
| Termination Post Length | 3.4 mm |
Stock: 890
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09120
Ext.Price$0.09120
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09120 | $0.09120 |
| 10 | $0.04560 | $0.45600 |
| 50 | $0.04078 | $2.03900 |
| 100 | $0.03647 | $3.64700 |
| 500 | $0.03192 | $15.96000 |
| 1000 | $0.02794 | $27.94000 |
| 3000 | $0.02663 | $79.89000 |
| 5000 | $0.02538 | $126.90000 |
| 10000 | $0.02391 | $239.10000 |
